Nisyan

Özgün Adı: El olvido que seremos

Yazar:

Héctor Abad Faciolince

Özgün Dili:

İspanyolca

Yayınevi:

Livera Yayınevi

İlk Baskı Yılı:

2024

Nisyan

Nisyan’ı ona ihanet etmeden özetlemek çok zor, çünkü tüm büyük eserler gibi aynı anda birçok şey. Yazarın ailesine ve kiralık bir katil tarafından öldürülen babasına dair yürek parçalayıcı bir anı kitabı olduğu söylenebilir, ancak bu ifade yetersiz kalır, çünkü Kolombiya’daki siyasi şiddet cehenneminin ve Medellin’deki yaşamın dokunaklı bir anlatısı olmanın yanı sıra aynı zamanda bir ailenin özel hayatına ve kamusal alanda gösterdikleri cesarete dair gerçek bir hikâye. Üslup ve kurgu açısından kusursuz bir kitap ve bir siyasi eylem aracı olarak teröre karşı zamanımızda ya da herhangi bir zamanda yazılmış en etkili metinlerden biri.
Mario Vargas Llosa

Hector Abad Faciolince, yayınevimizden Nisyan’da, baskıcı bir rejimin ortasında yoksulların davasını savunan bir doktor, profesör ve insan hakları aktivisti olan babasının hikâyesini mercek altına alıyor. Kişisel anılarını 1970’ler ve 80’lerde Kolombiya’nın geniş sosyopolitik bağlamıyla iç içe geçirerek, çatışma döneminde barış ve insan haklarını savunmanın zorluklarına dair içgörüler sunuyor. Babası sadece ahlaki bütünlüğün bir figürü olarak değil, aynı zamanda umutsuzluk karşısında bizi ayakta tutan direnç ve umudun bir sembolü olarak ortaya çıkıyor.

Nisyan hafızanın kalıcı gücüyle bir baba ile oğul arasındaki bağa dair sarsıcı bir tanıklık. Hector Abad Faciolince bu romanıyla tüm okurlara tutku, inanç ve insan onuruna sarsılmaz bir bağlılıkla dolu bir hayata uzanan bir pencere açıyor. Ezici güçlükler karşısında adalet için savaşanlara bir saygı duruşu olarak da nitelendirilebilecek Nisyan, tarihin çalkantılı dönemlerinin ardındaki kişisel hikâyelerle ilgilenen herkes için vazgeçilmez bir okuma şöleni.

Oscar ödüllü yönetmen Fernando Trueba, 2020 yılında Faciolince’nin hikâyesine yeni bir boyut katarak yazarın çocukluğuyla babasının canlı ve karmaşık dünyasını beyazperdeye taşıdı. Romanın duygusal derinliğinin yanı sıra aile bağlarının gücünü ve Kolombiya tarihinin çalkantılı yıllarını başarılı bir şekilde yansıtan Memories of My Father adlı film 2021 Goya Ödülleri’nde En İyi Ibero-Amerikan Film Ödülü’ne layık görüldü.

“Latin Amerika’da demokrasi ve hoşgörü için verilen mücadeleye dair yeri doldurulamaz bir tanıklık.”
El País