Nocilla Deneyimi

Özgün Adı: Nocilla Experience

Yazar:

Agustín Fernández Mallo

Özgün Dili:

İspanyolca

Yayınevi:

Harfa Kitap

İlk Baskı Yılı:

2023

Nocilla Deneyimi, çağdaş İspanyol edebiyatında bir dönüm noktası olarak adlandırılan Nocilla Projesi’nin ikinci kitabıdır.

İspanya’da bir yerlerde, sekiz katlı bir binanın tepesindeki terasta bulunan mukavvadan evinde çamaşır tellerine matematik formülleri asan Marc hevesli bir Philips Tarım Rehberi okuru. Londra’daki sanatçı Jodorkovski kaldırımlara yapışmış sakızları çeştli renklerde boyuyor. Miami’deki Harold, son kullanma tarihi eski karısının doğum günü olan Corn Flakes’leri tüketiyor. Bu sırada Antón, Corcubión, İspanya’da kaya midyeleri ve sabit disklerden oluşan bir organizma üzerine son derece cesur bir teori üzerinde çalışıyor…

İspanyol edebiyatının son yıllardaki en iddialı deneylerinden biri olarak anılan Nocilla Üçlemesi’nin bu ikinci kitabının akıl almaz iskeletini oluşturan anlatılardan bazıları… Bağımsız sinemadan kolaja, kavramsal sanattan mimariye, bilgisayarların yükselişinden romanın çöküşüne kadar birçok referansın iç içe geçtiği Nocilla Deneyimi okuru Nocilla Rüyası’nın bıraktığı yerden yakalayıp onu çağdaş sanat deneyiminin gizli ve heyecan verici topraklarına sürüklüyor.